QuickPlast

Plastry Zdrowotne

Artykuły

Choroby wątroby

Wątroba jest częścią układu pokarmowego, a do tego największym gruczołem w organizmie człowieka.  Bierze udział w procesach trawienia i termoregulacji. Wytwarza istotne białka, a w tym czynniki krzepnięcia.

Jako, że jest to jeden z najważniejszych narządów, choroby wątroby to poważna sprawa. Po czym poznać, że coś jest nie tak? Ból wątroby jest to ból zlokalizowany w prawym podżebrzu. Z tym, że sam w sobie ten narząd nie sprawia cierpienia, gdyż nie ma unerwienia czuciowego. To błona surowicza, rozciągana i podrażniona, wywołuje dolegliwości bólowe. Objawy chorej wątroby to: bóle brzucha, nudności, wymioty, brak apetytu, obrzydzenie do jedzenia. Może, lecz nie musi pojawić się żółtaczka. Zmienić się może rozmiar tego narządu. Jego powiększenie to tzw. hepatomegalia. Do tego zjawiska może dojść na skutek zwiększenia objętości łożyska naczyniowego i dróg żółciowych, zwiększenia się  komórek wątrobowych, tkanki śródmiąższowej wątroby, rozrostu nowotworowego pierwotnego lub przerzutowego, ropni czy też torbieli wątroby. Inną chorobą wątroby może być jej zmniejszenie. Pojawia się ono w przypadku marskości tegoż narządu. Jest to schorzenie przewlekłe. Prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń.

Z uwagi na to, że wątroba jest jednak bardzo ważnym narządem w naszym organizmie, warto poszerzyć swoją wiedzę w danym zakresie. Można czytać o niej w książkach medycznych i przede wszystkim w internecie.