QuickPlast

Plastry Zdrowotne

Artykuły

Nietrzymanie moczu u młodych matek

Macierzyństwo dostarcza niewątpliwie wielu radości. Trzeba jednak wiedzieć, że zmiany fizyczne i hormonalne zachodzące w ciele kobiety podczas ciąży i porodu w znaczący sposób wpływać mogą na jej dalsze życie. Nietrzymanie moczu to dolegliwość bardzo często spotykająca świeżo upieczone mamy. Na pojawienie się problemu wpływ ma kilka czynników występujących jednocześnie.

Należą do nich zmiany hormonalne, nacisk macicy na pęcherz, a także ogromny wysiłek, jakim dla organizmu jest poród. Wszystko to prowadzić może od osłabienia mięśni dna macicy odpowiedzialnych m. in. za kontrolowanie oddawania moczu. Chociaż problem jest spotykany dosyć często, wiele pań nie chce o nim mówić, a z powodu skrępowania nie konsultuje się w tej kwestii nawet z lekarzem. Tymczasem warto wiedzieć, że ta dolegliwość u pań spodziewających się dziecka ma najczęściej charakter przejściowy. Wielu kobietom udaje się go wyeliminować poprzez regularne ćwiczenie mięśni Kegla.

Ich wzmacnianie nie tylko skutecznie pozwala pozbyć się dolegliwości związanych z brakiem kontroli nad pęcherzem, ale też zapobiega jego nawrotowi w późniejszym czasie, a więc w okresie menopauzy. Przede wszystkim jednak należy udać się po poradę do lekarza. Specjalista zdiagnozuje jednoznacznie przyczyny nietrzymania moczu w konkretnym przypadku i wskaże najlepsze metody jego wyeliminowania. Dlatego też warto przełamać swój wstyd i zasięgnąć porady u lekarza – pozwoli to w krótkim czasie powrócić do dawnej aktywności.