QuickPlast

Plastry Zdrowotne

Artykuły

Usuwanie kleszcza z sierści psa

8Wiele osób zastanawia się nad tym, jak usunąć kleszcza z różnych zwierząt. Dlatego weterynarze i różni specjaliści starają się opracowywać specjalne poradniki dla właścicieli zwierząt mających problemy z kleszczami. Oczywiście najpopularniejszymi zwierzętami, które mają problemy z kleszczami są psy. Dlatego sposoby usuwania kleszczy u psów są szeroko omawiane. Poza tym można z nich dowiedzieć się o tym, w jaki sposób psy mogą w ogóle łapać kleszcze.

Trzeba pamiętać o tym, że psy w ciągu dnia przebywają w wielu różnych miejscach, tarzają się po ziemi i wchodzą pod ogrodowe krzaki. Ryzyko złapania kleszcza przez psa zwiększa się, jeżeli w ogrodzie przynależącym do posesji jego właściciela znajduje się wiele drzew, pod którymi psy często przebywają. Dlatego w takim wypadku warto obserwować zachowanie psów żeby wiedzieć od razu, kiedy pies złapie kleszcza. Wówczas nie trzeba będzie bardzo zastanawiać się nad tym, jak usunąć kleszcza u psa, ponieważ w bardzo łatwy sposób będzie można go wyciągnąć. Najważniejsze jest, żeby kleszcz podczas jego wyciągania nie został przygnieciony i nie zaraził przez to psa boreliozą.

O tym, że pies posiada kleszcza świadczyć może samo jego zachowanie, ponieważ pies, któremu kleszcz zaczął już przeszkadzać robi się bardzo niespokojny. Zaczyna lizać się po sierści i wyciągać coś ze skóry oraz tarzać się po ziemi. Szybka reakcja ze strony właściciela może uchronić go przed zakażeniem boreliozą. Ważne jest, aby wyciągnąć kleszcza w całości jednym i pewnym ruchem.